Britiška ir amerikietiška anglų kalba: skirtumai

  • Turbūt esate pastebėję, kad anglų kalba turi ne vieną tarmę. Pirmiausiai, reikėtų apibrėžti, tarmės reikšmę. Tad tarmė – skirtingose ​​šalyse ar jų regionuose susiformavusios savitos tos pačios kalbos tarimo sistemos (akcentai), kuriose randasi įvairūs tik tam kraštui būdingi žodžiai ar gramatinės konstrukcijos. Kadangi anglakalbiais pasaulyje laikytini ne 6.8 mlrd. žmonių, galima lengvai nuspėti, kad egzistuoja daugybė šios kalbos tarmių. Tarmės gali būti klasifikuojamos į siauresnes (dažniausiai šalių mastu) ir platesnes kategorijas (socialinės, etninės grupės šalies viduje). Kalbininkai dažnai anglų kalbos tarmes skirsto į tris kategorijas: Britų salos tarmes, Šiaurės Amerikos ir Australaizijos. Įdomu tai, kad skirtingose ​​šalyse standartine anglų kalba laikomos skirtingos tarimo sistemos, tad jos pacios gali viena kitos atžvilgiu būti laikytinos tarmėmis. Visgi, nors anksčiau paminėjome tris kalbininkų išskiriamas kategorijas, populiariausios ir daugiausiai dėmesio sulaukusios yra dvi – britų ir amerikiečių. Šios tarmės pripažintos standartine anglų kalba, kuria kalbama, rašomi įvairūs dokumentai, jos yra mokomasi visame pasaulyje. Skamba idomiai, ar ne? Pasigilinkime, kokie gi didžiausi britų ir amerikiečių anglų kalbų skirtumai.

    Britų anglų VS amerikiečių anglų

    - Ko gero, vienas iš britiškosios anglų kalbos ženklų - specifinis tarimas žodžio pabaigoje. Kalbančiųjų bitiškąja tarme raidė r nebėra liežuvio žaismas netoli priekinių dantų, tai kažkur toli gomuryje girdimas garsas, primenantis h. Jei amerikietis Hard winter taria aiškiai ištardamas abi r, tai tuo tarpu brito kalboje tai skambės maždaug taip: hahd wintuh

    - Th raidžių kombinacijos tarimas – dar vienas šiuos akcentus skiriantis bruožas. Britai šį junginį taria liežuvį laikydami prieš viršutinius ir apatinius dantis, o amerikiečiai - tarp jų.

    - Specifinis ir balsės u tarimas. Britai ją taria panašiai į ew ar you, o stai amerikiečiai mums įprastesniu būdu.

    - Kalbantieji britų akcentu paprastai tardami kai kuriuos žodžius banguoja, pratęsia kai kurias raides. Pavyzdžiui, tardami lunch kiek patęsia balsę u - [luunč].

    - Sakinio pradžioje aiski h. Pavyzdžiui, britai herb taria su aiškia h priekyje, o amerikiečių kalboje jūs tegirdėsite [erb].

    - Amerikietiškoji o skamba kaip ilgesnė a (shot [šat]), o štai britai ją taria kaip trumpąją o [šot].

    - Dar vienas ryškus skiriamasis bruožas – tik britams būdingi žodžiai. Pavyzdžiais galėtų būti amerikiečių gas ir britų petrol, truck amerikiečių ir britų lorry, amerikiečių garbage ir britų rubbish. Nors abiejų tarmių žodžiai reiškia tą patį, visgi, vienoje šalyje yra labiau paplitęs vienas, o kitoje šalyje kitas pavadinimas.

    - Slengas. Amerikietis, išgirdęs frazę that guy is to fit gali pamanyti, kad kalbama apie sportišką, sveikata nesiskundžiantį žmogų, o štai britui fit prilyginamas patrauklumui.

    - Kai kuriuose žodžiuose britai raidę t taria kaip d.

    - Skirtingi kirčiuoti skiemenys. Neretai galite pastebėti, kad britai tą patį žodį kirčiuoja vienoje vietoje, o anglai – kitoje.

    - Šiek tiek skiriasi raidės a tarimas. Britų lūpose a skambėtų panašiai kaip ahr ar ah, o amerikiečiai vartoja mums įprastesnį a garsą.

    Anglų kalba, pilna siurprizų

    Nors, ko gero, puikiai žinome, kokios pagrindinės mūsų kalbos tarmės, tačiau kartais net nesusimąstome, kad jos egzistuoja ir kitose šalyse. Galbūt karais pastebime, kad kai kurie žmonės angliškus žodžius taria nevienodai, bet vargu ar tai priskiriame tarmėms. Įdomu tai, kad 18 a. pabaigoje britų ir amerikiečių anglų kalbos buvo vienodos, labiau panašios į dabartinę amerikiečių kalbą. Per paskutinius du šimtmečius, kuriais abi šalys patyrė daug karų, perversmų, ir kitų pokyčių kito ne tik pačių šalių mentalitetas, bet ir jų vartojamos kalbos. Galima sakyti, kad dabartinis britiškasis akcentas yra stiprių pokyčių rezultatas. Keista, bet amerikietiškoji anglų kalba išlaikė savo archajišką prigimtį ir šiandien nėra toli nutolusi nuo 18 a. kalbos. Tikime, kad kai kurios mūsų įžvalgos jus kiek nustebino, o galbūt ir suglumino. Tokius ir panašius siurprizus galite sužinoti anglų kalbos kursuose gyvai arba internetu Ten, ko gero, patirsite ir dar daugiau atradimų.

Testas nebaigtas spręsti todėl rezultatai gali būti netikslūs.

Testuotis toliau
Baigti

Ačiū

Jūsų užklausa gauta, netrukus su jumis susisieksime!

UŽKLAUSA

Paslauga, kuri jus domina:*

  • Kursai
  • Egzaminai(VBE, IELTS, TOEFL, GMAT)
  • Korepetavimas
  • Valstybės tarnautojų testavimas
  • Stovykla
  • Dovanų kuponas
  • Karjera
  • Kita

* - Registruodamiesi Jūs sutinkate su "Alfabet education" privatumo politikos nuostatomis.

cookies
Slapukai & Privatumas

Svetainėje naudojame slapukus tam, kad užtikrintume teisingą svetainės veiklą. Pasirinkdami "SUTINKU" sutinkate su mūsų slapukų nustatymais.